Predstavitev knjige Janeza Gregoriča – klic domovine

Domžale

Knjiga Klic Domovine je nastala ob 30. Obletnici vojne za Slovenijo s pomočjo dnevnih zapisov Oddajnega centra Domžale in operativnih bojnih poročil 55. ObmŠTO Domžale. Avtorjevo pisanje se nanaša pretežno na obdobje same osamosvojitvene vojne, predvsem pa na trzinsko bitko in raketiranje OC Domžale, delno pa tudi na delovanje ostalih vojaških enot v sestavi 55. ObmŠTO Domžale.

Predstavitev je potekala v prostorih Knjižnice Domžale, s krajšim kulturnim programom, pogovor z avtorjem je vodil generalmajor Ladislav Lipič, predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo. Ob tej priložnosti je bila v Knjižnici Domžale na ogled razstava z naslovom Vojna za Slovenijo leta 1991.

Vsako pisanje o dogodkih, ki so minili, je vračanje v preteklost. Tudi besedilo v knjigi avtorja Janeza Gregoriča, je opisovanje preteklosti, vendar tiste, v kateri je avtor živel, deloval in ustvarjal. V tem opisu je zato nekaj, kar vsakemu ni bilo dano doživeti in preživeti. To pa je aktivno delovanje v vojni za Slovenijo, v kateri je bila obranjena zgodovinska odločitev slovenskega naroda, da želi živeti v svoji lastni državi. Po treh desetletjih je bilo potrebno temeljito pobrskati po spominu, se spomniti tako pomembnih dogodkov in sprejeti odločitev ter vse to preliti na papir z zavedanjem, da bo to ostalo zanamcem, kot v spomin in opomin, da v življenju ni nič samoumevno. Še najmanj samoumevno je je doživeti čas nastanke lastne države, ki nikomur ne pade v naročje kot zrela hruška.

Za kaj takega je potreben čas, potrebne so ugodne razmere in potrebno je dolgoletno uporniško življenje, v katerem številne generacije živijo z zavestjo in ponosom, da je svojo domovino in svoj narod potrebno ljubiti in za boljšo in lepšo prihodnost tudi trpeti in če je potrebno, dati tudi svoje življenje. Zato je potrebno vedno in povsod, to je avtor knjige Janez Gregorič z opisom dogodkov v občini Domžale v osamosvojitveni vojni tudi storil, izpostavljati pogum, svobodoljubje in domoljubje vseh tistih, ki so v najtežjih trenutkih, v katerih se je znašel slovenski narod in slovenstvo, vedeti, kam in na katero stran se morajo postaviti, je v uvodu izpostavil predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo generalmajor Ladislav Lipič.

V nadaljevanju pogovora je avtor še posebno omenil pomen bitke v Trzinu, kjer je bila ena prvih
zmag enot TO in takratne milice proti veliko močnejšemu in bolje oboroženemu nasprotniku JA, ki je
v tem boju uporabil tudi eno najučinkovitejših oblik vojskovanja – helikopterski desant.

Na koncu pa dodal "ne iščem posebnih zaslug, le pošteno sem opravil svojo državljansko dolžnost –
branil svojo domovino. Največ zaslug za to ima slovenski narod, ki je stal za nami in nas izjemno
podprl v prizadevanju z orožjem braniti in obraniti našo domovino Slovenijo".