PREDSTAVITEV ZBORNIKA - DOLG DOMOVINI
Domžale
OZVVS DOŽALE je izdalo zbornik s pomenljivim naslovom – Dolg domovini, ki opisuje obdobje neposredno pred našo osamosvojitvijo v pokrajini Ljubljana – okolica, ki obsega nekdanje občine; Domžale, Kamnik, Vrhnika, Logatec, Litija, Grosuplje, Ribnico in Kočevje. Glavni urednik je Bojan Končan s pomočnikoma Jožefom Molkom in Jožetom Arkom. Že sam pojav in delovanje MSNZ (manevrske strukture narodne zaščite) sta bila izzvana kot dolg domovini v kritičnem trenutku letu 1990 in 1991.
Predstavitev so z venčkom narodnih popestrili citrarji Bande citrarske iz KD Ihan.
Dogodek je pozdravil podpredsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo Božo Majcen.
Na predstavitvi je prvi spregovoril Elo Rijavec, tedanji načelnik MSNZ omenjene pokrajine. Povedal je, da so se prvič sestali na njegovem domu na Vrhniki in to v zatonu poletja leta 1990, delovali so principu trojk, v strogi tajnosti, pod okriljem obrambnega in notranjega ministrstva.
Bojan Končan je opisal predajo orožja v lasti TO v hrambo JLA, kar je v največji meri vplivalo od civilnih političnih struktur v posameznih občinah. Še posebej pomembno pa je, da niti eno izmed tajnih skladišč orožja in opreme ni bilo odkrito, ali kako drugače kompromitirano. Težko si predstavljamo, kaj bi se zgodilo s skrbniki tajnih skladišč orožja, če bi le-to bilo odkrito s strani JLA.
Jožef Molk je poudaril, da je bilo delovanje MSNZ na Vrhniki še posebej zahtevno, saj je bil tam domoval največji garnizon JLA, z vsemi svojimi obveščevalnimi in kontraobveščevalnimi službami
K projektu MSNZ se je pridružil tudi Cveto Zorko iz 30. razvojne skupine v Kočevski Reki.
Operativec projekta MSNZ v Domžalah, Milan Narat je opisal, kako so v strogi tajnosti v sodelovanju s tedanjo Milico prevažali orožje iz Gotenice v druge pokrajinske štabe TO. To so počeli v varovanih manjših konvojih sredi noči in se velikokrat v zgodnjih jutranjih urah vračali domov, še dobro, da jim ni to prišlo v trajno navado.
Neposreden pa je bil tudi Jože Arko, ki je rekel, da je dejavnost MSNZ dojemal tudi kot službeno obvezo, saj je bil vendar uslužbenec Teritorialne obrambe, katere naloga je bila obramba domovine.
Sklepna ugotovitev je bila, da je napravljeno veliko delo v smislu razjasnitve okoliščin tistega za slovenski narod prelomnega časa, saj spomin bledi, a na papirju vendar ostanejo zbrani dokumenti in osebni zapisi sodelujočih posameznikov.
Janez Gregorič