V Domžalah izvedli 29. pohod po poteh vojne za slovenijo

Domžale

20. maja, smo v okviru praznovanj 30. obletnice vojne za Slovenijo, domžalski veterani izvedli pohod
med štirimi lokacijami tajnih skladišč orožja in streliva v obdobju 1990-1991. Niti eno izmed tajnih
skladišč ni bilo izdano, za kar gre velika zahvala. 

Zbrali smo se pri Biotehniški fakulteti na Rodici. Tam nam je takratni skrbnik tega tajnega skladišča,
dr. Franc Habe, opisal svoje spomine iz tistih časov. V skladišče je bilo v jeseni leta 1991 pripeljana
večja količina minsko-eksplozivnih sredstev iz Kočevske Reke, ker je bilo le-to v kletnih prostorih, je
takrat razširil govorice, da se je v kleti zaredila kolonija podgan, ki naj bi nevarno ogrožala vsakogar, ki bi se nepooblaščeno podal tja. Sledil je premik v Prelog, kjer smo pri Karlu Anžinu, našemu praporščaku, pri katerem je bilo tajno skladišče, izvedeli, kako vestno je skrbel, da je orožje, ko je bilo to potrebno prišlo v roke njegovega soseda, žal že pokojnega Mirana Kralja, ki je bil poveljnik diverzantskega voda 55. ObmŠTO Domžale.

Glavni organizator MSNZ v Domžalah Dominik Grmek je bil velik ljubitelj kinologije in nič nenavadnega ni, da je zaupal predsedniku Kinološkega društva Domžale, Janezu Hribarju in ga poprosil za hrambo orožja v tistih prelomnih časih. Janez nam je s ponosom govoril o tem, kako je vse skupaj potekalo. Pohod, pa smo zaključili pri gostilni Keber, kjer je za tajno skladišče skrbel pred leti preminuli Stane Kovač.

O skladišču, založenem z manj pomembno kramo, čisto zadaj v kleti nam je marsikaj povedal, njegov sin Stanči, ki sedaj skupaj z mamo nadaljuje dolgoletno gostilniško tradicijo v Domžalah. Da še vedno, kljub epidemiji, obvladajo gostoljubnost, pa so nam nazorno prikazali s slastnim golažem, ki je celo prekašal tistega prvomajskega.

Niti eno izmed tajnih skladišč ni bilo izdano, za kar gre velika zahvala organizatorjem MSNZ in vsem
tistim, ki jim je bila hramba orožja zaupana. Naj se takšne stvari nikoli ne pozabijo, zato bomo veterani skrbeli, dokler bomo obstajali.

Janez Gregorič
Slika; Spominsko obeležje pri gostilni Keber